Model 80 stol fra MH Møbler ( Mogens Hansen ) i sort læder. Ben i eg,bøg, kirsebær, sort bejdset, valnød og børstet stål.
Leveres i læder og stof efter ønske.
MH 80 blev udviklet i samarbejde med arkitekt Lars Kalmer ud fra et ønske om at skabe en elegant universalstol med høj siddekomfort. Stole er populær for sine mange anvendelse muligheder og sit smukke udtryk, ikke mindst som fritstående møbel.
Mh 80 har fået tilnavnet Dronningestolen da den har fundet plads i både kongehuset og på kongeskibet Dannebrog.
Mål:
Stol 75 cm længde
Sædedybde 52 cm
Sædehøjde 45 cm
totaldybde 72 cm
totalhøjde 85 cm
Udsalg Snedkergaarden - 25 % på vejl pris
Arne Vodder (1926 – 2009) er en dansk arkitekt og designer, som regnes for en af de mere indflydelsesrige skandinaviske møbeldesignere.
Hans designs var smukke i detaljen og beskedne i deres udtryk, og stort set alle fremstillet i naturlige materialer.
Kommode- og skænke serien er tegnet i 1959 og er nu sat i reproduktion af Snedkergaarden
Skipper Furniture Bamse sofa
Bamse sofa leveres i stof efter ønske. Stel eg eller valnød
Bredde 141 cm Dybde 87 cm Højde 100 cm
Udsalg valgfri Skipper stol eller sofa - 25% på vejl priser.
BESØG BUTIKKEN ELLER RING FOR ET GODT TILBUD
By • •