Teddy stol fra Skipper Møbler. Leveres i læder og stof efter eget valg. Ben eg sæbe eller valnød.
Designet af Svend Skipper. Markedsført første gang i 50èrne.
Udsalg valgfri Skipper stol eller sofa - 25% på vejl priser.
Peter stolen er designet af Niels Koefoed fra Koefoed´s Møbefabrik og kom til verden i 1957. Stilen er let og minimalistisk og var allerede dengang en succes.
Peter stolen er i samarbejde med Koefoed's Møbelfabrik genopstået i en reproduceret udgave. Stolen har gennemgået enkelte ændringer i design, der gør at den matcher den nutidige stil, men samtidig er der lagt vægt på at bevare de klassiske detaljer der kendetegnede stolen tilbage i 50'erne.
Peter stolen føres i følgende varianter:
Eg / hvidolie
Eg / olie
Sortbejdset eg
Alle varianter kan kombineres med følgende sæder:
Sort læder sæde
Peter Casø Valgfri Casø stol - 20 % på vejl pris
BESØG BUTIKKEN ELLER RING FOR ET GODT TILBUD
Model 701 Design Jens Juul Eilersen i sort læder. Stel i massivtræ med sædeaffjedring af Nozag-fjedre, polstret med polyuretanskum. Juul 701 fås betrukket med stof eller læder. Der ydes 5 års fabriksgaranti mod fabrikations fejl på stel, fjedre og polstring.
Model Juul 701 leveres som sofaer og hjørne opstillinger. Samt skammel.
Opbygges med flytbar rygstøtte og rygpude.
I stof leveres sofaerne med aftageligt betræk. Både puder og stel.
Teddy stol Skipper Furniture
Designet af Svend Skipper. Markedsført første gang i 50èrne.
Udsalg valgfri Skipper stol eller sofa - 25% på vejl priser.
BESØG BUTIKKEN ELLER RING FOR ET GODT TILBUD
By • •